Меню сайту

Цивільний захист

Сказ

Виконавчий комітет Дніпровської районної у місті Херсоні ради інформує, в поточному році планується Херсонським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області на виконання Плану проти епізодичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин у Херсонській області на 2021 рік, в тому числі в адміністративних межах міста Херсона проведення кампанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин шляхом розповсюдження принад з вакциною за допомогою авіатранспорту.

Сказ — гостра контактна зоонозна інфекційна хвороба, яку спричинює нейротропний вірус сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту з смертельним пошкодженням центральної нервової системи, як серед тварин та і людей (ЦНС). Основною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки – втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин і людей.

Щоб захистити себе від захворювання, необхідно дотримуватись таких правил:

-  дворових собак утримувати у вольєрах, вигулювати на короткому повідку та у намордниках,щорічно робити профілактичні щеплення;

-  уникати контактів з бездомними та дикими тваринами;

-  вживати заходи з недопущення диких хижаків до місць розташування свійських тварин;

-  мисливцям та працівникам лісового господарства під час зняття шкіри з вбитих диких тварин користуватися гумовими рукавичками, після чого, не знімаючи їх, вимити руки у дезінфікуючому розчині.

У випадку виявлення ознак захворювання тварин невідкладно інформувати Херсонське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області (місто Херсон, вул. Гагаріна, буд.84, тел./факс – (0552) 32-19-64) та/або Херсонську міську державну лікарню ветеринарної медицини (місто Херсон, вул. Гагаріна, буд.84, тел./факс – (0552) 43-94-33).

 

Сибірка

В результаті виявленого випадку у місті Тернопіль, фахівці Херсонського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області та державної лікарнї ветеринарної медицини продовжують роботу щодо попередження небезпечних хвороб.

     Сибірка - гостре зоонозне інфекційне захворювання, яке спричинює Bacillus anthracis, або мікробами Anthracis. Інкубаційний період триває 1 – 3 доби. Хвороба перебігає у над гострій, гострій і підгострій формах у людей з ураженням шкіри з утворенням специфічного карбункулу, набряку та регіонарного лімфаденіту на тлі гарячки та інтоксикації, рідше з ураженням легеневої, кишкової систем і генералізацією процесу.

          На Сибірку частіше захворюють вівці, велика рогата худоба, коні. Сприятливі до хвороби дикі жуйні тварини, вовки, лисиці, тигри, леви, пантери, слони. З лабораторних тварин заражаються й гинуть білі миші, морські свинки, кролі та голуби.

          Розтинати труп при підозрі на Сибірку категорично забороняється.

          Підстави підозрювати Сибірку:

- раптова загибель тварин у пасовищний період на раніше неблагополучній території або після ґрунтових робіт, сильних злив і опадів;

- гострота і тяжкість хвороби, її септичний характер (пропасниця), наявність карбункулів,  а у свиней – ознаки ангіни;

- швидкість розкладання трупів, відсутність заклякання, кров’янисті витікання з природних отворів.

Шляхи передачі інфекції:

-                 аліментарний – шляхом приготування їжі з м’яса, отриманого від хворої тварини;

-        аерогенний (повітряно – пиловий) – шляхом інгаляції спор;

-        трансмісивний – через укуси комах (ґедзі, комарі, мухи).

Враховуючи шляхи і основні чинники передачі, і протікання хвороби від збудника Сибірської виразки, населенню необхідно пам`ятати про небезпеку подвірного забою тварин без ветеринарного нагляду, придбання м’яса в місцях «стихійного торгівлі» тощо, а також про необхідність термінового звернення за медичною допомогою в разі прямого контакту з твариною у якої наявні перші ознаки захворювання.

  У випадку виявлення ознак захворювання тварин невідкладно інформувати Херсонське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області (місто Херсон, вул. Гагаріна, буд.84, тел./факс – (0552) 32-19-64) та/або Херсонську міську державну лікарню ветеринарної медицини (місто Херсон, вул. Гагаріна, буд.84, тел./факс – (0552) 43-94-33).

 

Пташиний грип

          Пташиний грип — масове захворювання диких птахів та домашньої птиці, спричинене вірусом, який може передаватися від хворої птиці людині. Хвороба має серйозні наслідки для суспільства в усьому світі та є частиною програм моніторингу ВООЗ. 

Вірус пташиного грипу належить до великої групи різноманітних вірусів грипу типу А, які можуть інфікувати людей, птахів (індиків, курей, качок) і тварин (свиней, коней, тхорів, тюленів і китів).

Якщо пташиний вірус та  вірус звичайного людського грипу одночасно попадає в організм людини, то з’являється новий штам, який набуває властивостей викликати важкий перебіг захворювання та легко передаватися від людини до людини, що може викликати пандемію грипу.

Вірус пташиного грипу (ПГ), який інфікує домашню птицю, поділяють на 2 групи:

·      Високопатогенний грип птиці (ВПГП, класична чума птиці, європейська чума птиці) — інфекційне, висококонтагіозне захворювання птахів, яке викликається одним зі штамів вірусу грипу типу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення;

·      Низькопатогенний грип птиці (НПГП).

Високопатогенний грип птиці (ВПГП):

  • може викликати в птахів 100% смертність;
  • викликається підтипами Н5 і Н7;
  • відноситься до Списку А (МЕБ) Всесвітньої організації здоров’я тварин.

Стійкість вірусу грипу до впливу різних факторів залежить від серотипу. Грип птиці може тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 4°С кілька тижнів, а при -60°С зберігає активність протягом декількох років. Залежно від субстрату, у якому знаходиться вірус, він інактивується при температурі 56°С за 1–3 год, при 60°С за 10–30 хв, при 70°С за 2–5 хв. На інфікованому пір’ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18–20 діб. У ліофілізованому стані вірус залишається активним протягом 2–3 років.

Вірус надійно знешкоджує 2 % їдкий натр, 3 % розчин хлорного вапна, 5 % креолін, 5 % фенол, 2 % формальдегід, 2 % азотна кислота, 2 % ефір, 2 % хлороформ протягом 10–30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50–55 год, температура 55–60°С — 30–50 хв, а 65–70°С — за 5–2 хв.

Резервуар інфекції — дика водоплавна птиця. Вірус ВПГП було виділено від 90 представників водоплавної птиці. Здебільшого, інфекція в них протікає безсимптомно.

Джерело ВПГП — хвора та перехворіла птиця.

Інкубаційний період — у середньому 2-4 дні.

Зараження — повітряно-крапельно, аліментарно, контактно.

Фактори передачі — тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я, обслуговуючий персонал, дикі птахи.

  • Симптоми пташиного грипу в людей

Від того, яким специфічним підтипом вірусу була викликана інфекція, залежать симптоми пташиного грипу: від типових для звичайної вірусної інфекції (температура, кашель, біль у горлі і м'язах, різь і запалення очей), до тяжкого перебігу з розвитком атипової (вірусної) пневмонії, гострої легеневої недостатності і смерті.

Зазвичай хвороба у людей протікає в легкій формі (незначне підвищення температури та кашель) або безсимптомно.

  • Коли проявляються симптоми в людини після контакту із зараженою птицею

Як правило, через 2–4 дні, але іноді й до 7 днів.

Тривалість профілактичного лікування в разі необхідності

Профілактичне лікування триває 7 днів і призначається лікарем.

Рекомендації щодо недопущення поширення пташиного грипу та зараження людей у неблагополучних районах

У разі виникнення пташиного грипу на всю територію району накладається карантин. У період дії карантину необхідно дотримуватися таких правил:

1.                  Усе поголів’я домашньої птиці приватного сектору перевести на безвигульне утримання (утримувати птицю під замком під наглядом, в умовах, що виключають контакт домашньої птиці з іншою птицею).

2.                  Не допускати сторонніх людей у місця утримання птиці.

3.                  Забороняється транспортування й переміщення птиці в період дії карантину.

4.                  На період дії карантину слід утриматися від придбання нової птиці.

5.                  Для здійснення догляду за домашньою птицею необхідно мати спеціально відведені для цього одяг і взуття, водночас категорично забороняється залишати межі домашнього господарства в цьому одязі і взутті.

6.                  Проводити систематичну чистку, а в подальшому дезінфекцію приміщень, де утримується свійська птиця.

7.                  Використовувати для годування птиці виключно безпечні корми, не закуповувати корми без гарантії їхньої безпеки.

8.                  Корми для птахів зберігати в місцях, недоступних для синантропної й перелітної птиці (горобців, галок, голубів та ін.).

9.                  Перед згодовуванням корми слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).

10.              Про всі факти захворювання або загибелі птиці слід негайно повідомляти у ветеринарну службу та в адміністрацію населеного пункту.

11.              На вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.

12.              Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:

·     не контактувати з птицею без особливої необхідності;

·     після контакту з птицею слід вимити руки з милом і прийняти душ;

·     утриматися від прийняття в їжу м’яса птиці і яєць;

·     у разі виявлення мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати й переміщати трупи;

У випадку виявлення ознак захворювання тварин невідкладно інформувати Херсонське управління Головного управління Держпродспоживслужби у Херсонській області (місто Херсон, вул. Гагаріна, буд.84, тел./факс – (0552) 32-19-64) та/або Херсонську міську державну лікарню ветеринарної медицини (місто Херсон, вул. Гагаріна, буд.84, тел./факс – (0552) 43-94-33).

 

Бруцельоз

Бруцельоз – антропозоонозна інфекція, що передається від хворих тварин людині, з переважним ураженням опорно-рухового апарату, нервової та статевої систем організму.

Збудники бруцельозу – бактерії роду Brucella. Загалом відомо близько десяти видів цих бактерій, однак для людини головну небезпеку становлять чотири: Brucella melitensis (передається від кіз та овець), Brucella abortus bovis (велика рогата худоба), Brucella suis (свині), Brucella canis (собаки). Всі види збудників стійкі до факторів зовнішнього середовища: в грунті та воді зберігаються до 3 місяців, в перегної – до 4 місяців, в молоці 10-16 днів, в бринзі 45-60 днів, добре переносять низькі температури – в льоду та снігу життєздатні до 3-4 місяців. До високих температур та дезінфікуючих розчинів малостійкі.

Головне джерело інфекції — велика і дрібна рогата худоба, а також свині. Інколи бруцелли можуть уражати собак і кішок. Хвороба у тварин часто протікає в прихованій формі.

Основний шлях передавання інфекції людині – аліментарний (через уживання заражених продуктів), рідше — контактний чи аерогенний. Найчастіше бруцельоз виявляють у пастухів, фермерів, ветеринарів, працівників м’ясокомбінатів, підприємств із обробки шкури, вовни тощо. Пік захворюваності припадає на зиму, весну й літо.

Інкубаційний період захворювання – 1-4 тижні, однак у деяких випадках він може тривати до двох місяців.

Симптоми бруцельозу дуже різноманітні. Найчастіше хвороба починається гостро, з підвищення температури тіла до 39-40°С, супроводжується ознобом, рясним потовиділенням, слабкістю, болем у м’язах і суглобах, а також обмеженням рухливості суглобів. Проте хвороба може розвиватися і поступово. У цьому випадку характерні субфебрильна температура (37,1-38°С ), безсоння, зниження апетиту, головний біль і дратівливість. Суглоби і м’язи також болять, але біль не гострий. Лімфатичні вузли збільшуються. Згодом температура підвищується, і всі симптоми посилюються. Ці прояви то стихають, то знову повертаються упродовж 3-4 тижнів.

Часто бруцельоз спричиняє алергічні захворювання – висипи, дерматити. Також уражається опорно-рухова система – розвиваються артрити, поліартрити, синовіти, бурсити, тендовагініти.

Ураження нервової системи проявляються невритами (наприклад, лицьового або слухового нерва), неврозами та ішіорадикулітами.
   Внаслідок ураження сечостатевої системи у жінок відбувається розлад менструального циклу, може розвинутися ендометрит. Якщо жінка вагітна, може статися викидень. У чоловіків з боку сечостатевої системи розвиваються епідидиміти і орхіти.

Лікують бруцельоз тільки в лікарні у стаціонарі.

Поради з профілактики інфікування бруцельозом:
– не вживайте сире молоко та молокопродукти;
– споживайте продукти лише відомого походження;
– споживайте м’ясо тільки після термічної обробки;
– вживайте лише пастеризоване молоко;
– не купуйте молочні та м’ясні продукти на стихійних ринках.

 

Як уникнути смертельної небезпеки під час грози: правила поводження

та надання допомоги постраждалим

Кліматичні ескапади червня-липня цього року  не припиняють викликати подив і певну роздратованість, особливо метеочутливих людей : сильна спека чергується із грозовими ливнями, градом, у супроводі  безперервних блискавок, що  становить небезпеку як для життя людини, так і для  її майна. 

Сектор  з питань цивільного захисту виконавчого комітету Дніпровської районної у місті Херсоні ради  застерігає:

– Уникайте відкритої місцевості. Як відомо, блискавка зазвичай б’є по найвищому об’єкту на своєму шляху. Самотня людина у полі якраз і є цим об’єктом. Ще страшніше опинитися під час грози на одинокому пагорбі. Якщо ж Ви з якоїсь причини залишилися в полі, то сховайтеся в будь-якому можливому заглибленні у найнижчому місці: канавці, щілині або просто у найнижчому місці поля, сядьте навпочіпки та пригніть голову. Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується.

– Не метушіться. Від грози не потрібно бігти. Чим ширше Ваші кроки, тим небезпечніший для вас удар блискавки. Якщо пониження місцевості є далі від того місця, де Вас раптом застала гроза (навіть не далеко), не біжіть туди, а повільно йдіть, схилившись якомога нижче, а краще – навприсядки. Ні в якому разі не варто пересуватися на велосипедах, мопедах і мотоциклах. Не варто навіть руками вести апарат, йдучи поряд.

– Уникайте води. Вода – відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Нерідко вона б’є у береги. Тому не те що купатися, а навіть відпочивати біля води під час грози не можна.

– Намагайтеся сховатися. Безпечніше всього під час грози перебувати в приміщенні із громовідводом. Якщо гроза застала вас у місті, сховайтеся у магазини, під’їзд тощо. Не страшно, якщо ви перебуваєте в автомобілі, тільки закрийте вікна. Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше попадає в найвищі з них (дуби, тополі, сосни). Тобто чим менше деревце, під яким ви знайшли притулок, тим краще. Але якщо це одиноке дерево (а тим більше – на пагорбі), то воно Вас не захистить, а навпаки може притягнути блискавку. А ховатися від грози в лісі небезпечно. Мокре дерево проводить струм, окрім того, кора ураженого блискавкою дерева, розлітається на десятки метрів навколо, і може поранити, зачепивши Вас. У квартирі чи в окремому будинку під час грози завжди зачиняйте вікна, вимикайте телевізори та антенні вводи. У кого є кабельне підключення до інтернету, краще витягнути з комп'ютера мережевий кабель, якщо підключення не оптоволоконне.

– Остерігайтеся небезпечних предметів. Потрібно пам’ятати, що удар блискавки небезпечний не тільки тоді, коли гроза б’є безпосередньо в людину, але і коли б’є у предмети, що перебувають поруч. Тому не варто доторкатися до будь-чого мокрого, залізного, електричного, тому що в такі речі блискавка б’є найчастіше. Дуже нерозумно перечікувати грозу біля лінії електропередач. Електрика в будь-якому виді притягує блискавку.

Найнебезпечнішими є спроби розмовляти під час грози по мобільному  телефону. Найкраще під час грози мобільні телефони повністю вимикати.  Будь-які металеві деталі дуже привабливі для блискавки: годинники, ланцюжки, а особливо розкрита над головою парасолька – потенційні об’єкти для удару блискавки.

При ураженні блискавкою потерпілому необхідно надати допомогу:

- розстібнути одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу прохідність шляхів дихання;

- очистити порожнину рота від крові, слини, блювотних мас за допомогою хустки, чистого краю сорочки, бинта обгорнутого на вказівний палець;

- у разі відсутності дихання розпочати штучне дихання способом "рот у рот" або "рот у ніс";

-  у разі зупинки серця негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання;

-  в будь-якому випадку негайно звернутись за допомогою до лікаря.

Пам’ятайте, дотримання цих порад може врятувати Вам життя!

 

 

Протокол засідання міської комісії з питань  техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій № 12 від 30.04.2021

 

Протокол засідання міської комісії з пиатнь техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №8 від 30.03.2021

 

Протокол № 9 позачергового засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

 

До увги осіб, які працюють з пестицидами та агрохімікатами

 Як попередити негативний вплив пестицидів на життєдіяльність людини

Обгрунутування застосування засобів захисту рослин

Попередження отруєння медоносних бджіл

 Щодо безепечного використання пестицидів та агрохімікатів

 

 

 Рекомендації населенню, потерпілому внаслідок повені щодо заходів з профілактики інфекційних хвороб

Шановні громадяни!

Під час повені існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Прості правила гігієни допоможуть зменшити ризик підчепити збудник інфекції.

ВОДА

Перш за все, звертайтесь до органів місцевої влади з проханням забезпечити Вас питною водою та продуктами харчування гарантованої якості.

За відсутності привізної питної води ні в якому разі не використовуйте для пиття воду з відкритих водойм та криниць тому, що внаслідок повені у ці джерела водопостачання могли потрапити із скотомогильників, кладовищ, вбиралень, хлівів, полів, сміттєзвалищ хвороботворні мікроби - збудники туберкульозу, лептоспірозу, черевного тифу, сибірки, вірусних гепатитів і т.д., яйця та личинки гельмінтів, цисти лямблій, дизентерійних амеб, балантидія кишкового.

Якщо постачання якісної привізної води для пиття неможливе, можна користуватися тільки добре прокип'яченою водою. Для господарських цілей також слід користуватися тільки добре прокип'яченою водою.

ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ

Споживати слід лише продукти гарантованої якості. Їжа повинна проходити обов'язкову термообробку (варіння, смаження, запікання, обробка парою). Овочі та фрукти ретельно мийте кип'яченою водою (бажано щіткою та господарським милом), потім обдавайте окропом.

У зв'язку з теплим періодом року збільшується ризик швидкого псування продуктів, а тому слід вживати тільки свіжоприготовлену їжу.

Перед їжею ретельно мийте руки з милом, руки також можна протирати зволоженими дезінфікуючими серветками.

КОМАХИ ТА ГРИЗУНИ

Комахи та гризуни можуть бути переносниками та носіями збудників інфекційних хвороб. Звертайтесь до органів місцевої влади з проханням про знищення комах та гризунів, а також проведення дезінфекції на підтоплених територіях.

ҐРУНТ

Використання землі для сільськогосподарських робіт рекомендується після проведення дослідження ґрунту за мікробіологічними показниками.

Після сходу води з ґрунтового покриву необхідно:

провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів (гілля, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см;

індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) в разі переповнення водою спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном, або іншим дезінфекційним засобом призначеним для цього;

колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити, спорожнити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів;

провести дератизацію в місцях можливого скупчення гризунів;

трупи загиблих тварин та птиці зібрати і здати на утилізацію спеціалізованим закладам.

ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

У разі підозри розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування тому, що перебіг багатьох інфекційних хвороб змінний і може бути незвичним.

Пам'ятайте, що зберегти здоров'я Вам і Вашим рідним допоможуть дуже прості правила гігієни!

 

Згідно розпорядження керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної ситуації природного характеру пов’язаної із поширенням корона вірусної хвороби COVID-19 у Херсонській області від 09.04.2020  № 24 діє заборона відвідування населенням лісових масивів у вихідні та святкові дні.

Закликаємо Вас дотримуватися  заборони відвідування лісів, яка зараз   діє відповідно до постанови  Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19,спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Пам’ятаймо, кожний кинутий сірник або недопалок може обернутися великою бідою і трагедією для усіх нас.                                          

Залишайтеся вдома! 

Бережіть себе !

Збережемо ліс разом !

 

 

 

 

 

ПАМ’ЯТКА щодо дотримання правил пожежної безпеки в побуті

Стан, який склався сьогодні з пожежами, свідчить, про наявність проблем  в протипожежному захисті житлового сектору. В Україні щодоби виникає більше 100 пожеж, на яких гине в середньому 5 чоловік. Аналіз свідчить, що найбільша кількість пожеж, біля 75 % сталася саме у житлі. Населення часто порушує елементарні правила пожежної безпеки, не приділяючи їм належної уваги або просто тому, що не знає їх.

Це приводить до того, що у житлових будинках пожежі виникають значно частіше. Аналіз пожеж частіше показує, що винуватцями більшості з них є самі мешканці, які зневажають елементарними правилами пожежної безпеки, необережно поводяться з вогнем під час паління, користування приладами освітлення з відкритим полум’ям (гасовими лампами, ліхтарями, свічками, факелами тощо) що особливо небезпечно для горищних приміщень, балконів, коридорів (сіней), комор і різних господарських будівель.

Більшість пожеж, спричинених курінням, пов’язані з курінням у нетверезому стані у ліжку. Не менш поширеною причиною пожеж є порушення правил користування електричними приладами. Аналіз таких випадків показує, що вони відбуваються в основному, з двох причин:    у разі порушення правил пожежної безпеки під час користування електропобутовими приладами   і прихованої несправності цих приладів. Крім того, пожежі можуть виникати і від несправної електропроводки або неправильної експлуатації електромережі. Це може статися, наприклад, якщо в одну розетку включити декілька побутових приладів водночас. Виникає перевантаження, проводи можуть нагрітися, в ізоляції спалахнути. Основні запобіжні заходи і правила пожежної безпеки при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються у побуті, такі:

  • - нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючі підставки; - забороняється залишати прилади, включені без нагляду;
  • - забороняється включати в одну розетку одночасно декілька приладів;
  • - необхідно спостерігати за щільністю контактів в місцях приєднання проводів приладів до вилки, клем між собою, тощо;
  • - небезпечно замінювати запобіжники, що перегоріли в телевізорах, приймачах і інших побутових приладах саморобними або плавкими запобіжниками;
  • - забороняється користуватися саморобними нагрівальними приладами.

Останнім часом почастішали випадки пожеж внаслідок порушення правил пожежної безпеки при експлуатації телевізорів. Для попередження таких пожеж необхідно дотримуватись таких правил:

 - розетка підключення вилки живлення повинна знаходитись у доступному місці для швидкого відключення телевізора від електромережі;

- слід вимикати телевізор, якщо дорослих немає у кімнаті;

- необхідно витягувати вилку шнура живлення із розетки, якщо телевізор вимкнено;

- у випадку виникнення несправності в роботі не допускати повторного вмикання телевізора; - закривати вентиляційні прорізи на задній стінці і нижній частині корпуса телевізора.

У житлових будинках, які мають пічне опалення, необхідно звернути увагу на виконання вимог пожежної безпеки під час улаштування печей та їх експлуатації. В цих будинках пожежі найчастіше виникають з причини перегріву печей та їх експлуатації. Також пожежі виникають з появи у цегляній кладці тріщин, а також в результаті застосування для розпалювання печей горючих і легкозаймистих рідин, випаданні з топки або зольника вуглин.

Категорично забороняється залишити малолітніх дітей біля печей, що топляться без догляду дорослих.

 

Пам’ятайте! Тільки суворе дотримання правил пожежної безпеки дозволить надійно захистити вас і ваш будинок від пожежі.

 

 

 

 

 

Правила поведінки на воді

 

Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати.  Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу тому, хто потрапив у біду.

Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.

Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на роз’яснювальну роботу з дітьми в школі, вдома, у дитячих оздоровчих установах, а також через засоби масової інформації.

Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є:

·         правильний вибір та обладнання місць купання;

·         навчання дорослих і дітей плаванню;

·         суворе дотримання правил поведінки під час купання й катання на плавзасобах;

·         постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Загальні правила поведінки на воді:

1. Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.

2. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

3. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкості вітру до 10м/сек, при температурі води – не нижчою за +18°С, t° повітря – не нижчою за +24°С.

4. Перед купанням рекомендується пройти огляд лікаря.

5. Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5–2 години.

6. Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.

7. У воді варто знаходитися не більше 15 хвилин.

8. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.

9. Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

10. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся в безпеці дна й достатній глибині водоймища.

11. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

12. Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації в чергового по човновій станції.

Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи в постійному напруженні, не гоніться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря й необхідних тренувань. 

 

 

 

 

Основна причина пожеж в екосистемах

 

Неконтрольована людська діяльність – основна причина пожеж в екосистемах

З настанням сонячної погоди природні пожежі стають справжнім лихом. Першопричиною їх виникнення є людська недбалість та недотримання елементарних правил протипожежної безпеки.

Необачна дія людини призводить до 90% випадків загорянь сухостою у лісі та у інших місцях відпочинку. Безжалісний вогонь може знищити величезні площі лісу, степову рослинність, середовище існування птахів і звірів. Унаслідок природних пожеж змінюється клімат, пересихають русла річок, порушується екологічний баланс. Згарища на місці полів, скверів, навіть на узбіччях завдають непоправної шкоди природі та здоров’ю людей. Дим від спалювання сухотрав’я містить чадний газ, який має токсичний вплив на органи дихання і очей, провокує онкологічні захворювання.

Найбільше пожеж виникає у лісах у суботу, неділю й понеділок. Тому у лісах заборонено розкладати вогнища. Особливо це небезпечно у місцях із підсохлою травою і під корінням дерев. Не можна кидати запалені сірники, недопалки, використовувати машини з несправною системою живлення, палити і користуватися вогнем поблизу машин. Розпалювати вогнища у лісі необхідно тільки на спеціально відведених ділянках. Поблизу цих місць повинні бути засоби гасіння пожеж або водоймища. Доцільно призначати чергових коло багаття, які мають підтримувати вогонь і контролювати дотримання пожежної безпеки. Заборонено залишати вогонь без нагляду, покидати місця відпочинку, непереконавшись, що багаття цілковито загашене. Будь-яка пожежа починається із займання, яке нерідко може ліквідувати одна людина. Невеликі осередки пожежі слід гасити негайно. Найдоступнішими засобами гасіння займань і пожеж є вода, пісок або грунт, ручні вогнегасники, брезентові покривала і навіть гілки дерев та одяг. При виникненні пожежі у місцях масового відпочинку у першу чергу треба повідомити про це пожежно-рятувальну службу, а після цього вступати у боротьбу з вогнем.

Прості правила безпеки, яких слід дотримуватися під час відпочинку:

- не розкладайте багаття поблизу будинків чи господарських споруд, відстань до будівель має бути не меншою 15 метрів;

- не залишайте без нагляду розпалені вогнища;

- завжди майте під рукою первинні засоби пожежогасіння;

- загасивши полум’я, зачекайте, коли від нього перестане йти пара або дим.

Якщо Ви опинилися в осередку пожежі:

- не панікуйте та не тікайте від полум’я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;
- з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню;

- якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість, увійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте шаром повітря, що знаходиться низько над поверхнею землі, тут воно менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком тканини;

- загасити полум’я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами;
- під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв’язок за допомогою голосу;
- особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж, враховуйте, що там можуть створюватися глибокі вирви, тому пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину шару, що вигорів;

- після виходу з осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу про місце, розміри та характер пожежі.

- при сильному задимленні використовуйте для себе та дітей, під час перебування на відкритому повітрі, зволожені п’ятишарові марлеві маски, або зволожену, складену у декілька шарів тканину (рушник).

Дотримання цих правил поведінки дасть змогу уникнути людських жертв.

Та все ж таки, будьте дуже обережними з вогнем у межах будь-якої природної території, щоб ваша недбалість не стала причиною виникнення пожежі. Причини пожеж у місцях масового відпочинку різні, проте неконтрольована людська діяльність – основна.

У першу чергу треба боротися не тільки із самим неконтрольованим вогнем,а й з його першопричиною – необережністю людей.

Шановні мешканці Дніпровського  району  м.Херсона дотримуйтесь правил протипожежної безпеки у місцях відпочинку.

Пам’ятайте, що своєю необережністю ви провокуєте пожежу.

 

 

 

Дії у випадку загрози виникнення повені, паводка:

Запам’ятайте!

·         При загрозі повені або паводка зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям і людям похилого віку.

·         Дізнайтеся в органах державної влади й місцевого самоврядування про місце збору жителів для евакуації й готуйтеся до неї.

·         Підготуйте документи, одяг, необхідні речі, запас продуктів харчування на кілька днів, медикаменти. Складіть все у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті. Відключіть усі прилади від електромережі, вимкніть газ.

·         Перенесіть найбільш важливі та цінні речі й продукти харчування на верхні поверхи або покладіть на верхні полиці.

Основні заходи безпеки при загрозі затоплення:

·         Добре одягніть дітей, хворих та літніх людей, одягніться самі, візьміть необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на якийсь час, медикаменти, гроші, цінності та документи (на майно та ін.), а особливо ті, що засвідчують вас і членів вашої родини.

·         Якщо ви проживаєте на першому поверсі або на нижніх поверхах і якщо на вулиці спостерігається швидкий підйом води, необхідно залишити квартиру, у крайньому разі піднятися на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий, слід зайняти горищні приміщення.

·         Ви повинні, якщо це можливо, виїхати із зони затоплення будь-яким видом транспорту, у крайньому разі піднятися на підвищені ділянки місцевості або на верхні поверхи міцних будинків.

·         Перебуваючи поза населеними пунктами, при загрозі затоплення варто, переміститися на підвищене місце або піднятися на дерева, використати різного роду плаваючі предмети. Якщо у вас є худоба, необхідно відігнати її в безпечні райони.

·         Якщо у вашому будинку є сантехнічне обладнання, по можливості відключіть його від системи загального користування.

Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:

·         Зберігайте спокій, уникайте паніки. Швидко зберіть потрібні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.

·         Надайте допомогу дітям, людям похилого віку, з інвалідністю - вони підлягають евакуації в першу чергу.

·         По можливості, негайно залишіть зону затоплення. Перед виходом з будинку відключіть електрику та газ, перекрийте воду та, по можливості, каналізацію, погасіть вогонь у печах. Зачиніть вікна й двері, якщо є час - закрийте вікна й двері першого поверху дошками (щитами), плівкою, мішками з піском.

·         Якнайшвидше займіть найближче безпечне підвищене місце й будьте готові до евакуації.

·         Якщо це неможливо, підніміться на верхній поверх або горище будинку, де ви перебуваєте.

·         При підйомі води слід забратися на дах, а при різкому прибутті води - на верх даху.

·         Забиратися на дерева, стовпи, будови сумнівної міцності не можна. Вони можуть бути підмиті потоками води і впасти та зруйнуватися.

·         Потрапивши у воду, зніміть із себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися для одержання допомоги у воді.

·         Щоб привернути увагу рятувальників, постійно подавайте сигнал нещастя:                    у світлий час доби можна вивісити на високому місці біле або кольорове полотнище, а в нічний час подавайте світлові сигнали. До прибуття допомоги залишайтеся на верхніх поверхах і дахах будинків та інших підвищених місцях.

·         Самостійну евакуацію можна проводити тільки, якщо є потреба у наданні невідкладної медичної допомоги постраждалим, за відсутності продуктів харчування та медикаментів, погіршення обставин або втрати впевненості в одержанні допомоги збоку. Для самостійної евакуації бажано використати власні човни або катери, плоти з колод та інших підручних матеріалів.

·         Не переповняйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти та інше).

Евакуація населення

Залишаючи своє житло, пам'ятайте про те, що необхідно взяти із собою:

·         електричний ліхтар і додаткові джерела живлення для них (батарейки або акумулятори);

·         сухий і теплий одяг, водонепроникний верхній одяг і взуття, ковдри;

·         найбільш потрібні ліки, предмети першої необхідності, засоби особистої гігієни та інші предмети, які вам можуть знадобитися;

·         документи, які засвідчують особу кожного члена вашої родини, гроші й цінності;

·         продукти харчування на якийсь час (консерви, крупи, сіль, цукор, чай, хліб, сухарі й т.п.);

·         бажано мати при собі казанки або інші ємності для готування чи підігріву їжі.

Дії в період після повені, паводка:

·         Переконайтеся, що ваше житло не одержало внаслідок повені ніяких ушкоджень, для чого обережно огляньте будинок і перевірте, чи немає загрози його обвалення та руйнування.

·         При огляді внутрішніх кімнат не рекомендується використовувати сірники або свічки як джерело світла через можливу наявність у повітрі побутового газу (для цього найкраще підійде електричний ліхтарик).

·         Не користуйтеся електромережею до повного висихання будинку.

Пам'ятайте!

·         До перевірки фахівцями стану електричної мережі вмикати електроприлади категорично забороняється.

·         Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду й домашніх речей, прилеглої до будинку території. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.

·         Здійснюйте осушення, відкачування води із затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води за добу.

·         Не вживайте в їжу продукти, які були підтоплені під час повені (у тому числі й консервацію).

·         Обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо із джерел водопостачання, які були підтоплені.

·         Колодязі питної води, що опинились у зоні затоплення, необхідно осушити для подальшої дезінфекції.

·         Про ушкоджені або зруйновані водопровідні, газові й каналізаційні магістралі та мережі негайно повідомте у відповідні комунальні служби і організації.

 

 

 

 

 

НАДЗВИЧАЙНО АКТУАЛЬНА ПАМ'ЯТКА 

 

Щорічно лісові пожежі завдають непоправного збитку природі і державі. Найбільша кількість пожеж, як правило, припадає на весняно-літній період. У вихідні й святкові дні ліс відвідує велика кількість людей, що призводить до різкого зростання джерел вогню.

За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви, які росли десятками років, а про збитки годі й казати — лік може йти на мільйони. Величезної шкоди пожежі завдають фауні — гинуть птахи, звірі, знищуються їхні домівки.

Шановні херсонці, щоб уникнути лісових пожеж, дотримуйтесь наступних правил:

·  не розводьте багать у лісі, окрім призначених для вогнищ місць;

·  намагайтесь не палити в лісі, не кидайте недопалки на землю, особливо там, де наявна суха підстилка;

·  не залишайте просочені бензином та іншими горючими речовинами ганчірки, не експлуатуйте техніку та автомобілі з несправною паливною та іскрогасною системою;

·  ні в якому разі не випалюйте суху рослинність на землях лісового фонду, на землях природно-заповідного фонду та на господарських землях, які знаходяться поруч із лісом;

·  не створюйте смітники в лісі та на прилеглих землях, тим більше, не підпалюйте їх;

·  без узгодження з постійними лісокористувачами суворо забороняється використання в лісі піротехніки та інших вибухових і пожежонебезпечних речовин.

У разі виявлення пожежі:

·  обов'язково повідомте про пожежу за номером 101;

·   незначний вогонь спробуйте загасити водою, ґрунтом, піском, шматком цупкої незаймистої тканини, гілкою;

·  якщо вогонь великий – виходьте з лісу у напрямку проти вітру;

·  повідомляйте про пожежу зустрічних людей, у разі необхідності допоможіть їм покинути ліс.

Протипожежні заходи в лісі не складні й зовсім не потребують матеріальних затрат. Лише обережного дбайливого ставлення, розуміння серйозності можливих наслідків. Тож оберігаймо "зеленого друга" від знищення вогнем. Щоб завжди милуватися його красою, знаходити затишок під його кронами, дихати свіжістю на повні легені.

Пам'ятайте, що лише висока культура поводження з вогнем, дотримання правил пожежної безпеки позбавить вас від біди і страждань, що приносять пожежі.

 

 

                                                       Сектор з питань цивільного захисту

                виконавчого комітету Дніпровської

                               районної у м. Херсоні ради