Меню сайту

Державна податкова інспекція інформує

Про особливості списання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звертає увагу платників, що 03.06.2020 набрав чинності п. 5 розділу І Закону України від 13.05.2020 № 592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі - Закон № 592).
Зазначеним пунктом Закону № 592 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами (далі - Закон № 2464) доповнено п. 915.
Відповідно до цього пункту підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному Законом № 2464, несплачені станом на день набрання чинності Законом №592 з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592:
а) платниками - фізичними особами - підприємцями (далі - ФОП), які обрали загальну систему оподаткування - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи ФОП заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини 2 ст. 6 Закону № 2464 за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше;
б) особами, які провадять незалежну професійну діяльність - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини 2 ст. 6 Закону № 2464 за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592. Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
  Для проведення вказаних процедур платникам необхідно надати:
-  заяву про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені (в довільній формі);
-  відомості від державного реєстратора про припинення підприємницької діяльності;
- заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску від осіб, на яких не поширюється дія Закону України від 15.05.2003 № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»;
-  звітність з єдиного внеску за звітні періоди з 2017 року по 2020 рік включно місяць, в якому було припинено підприємницьку або незалежну професійну діяльність (якщо відповідна звітність не була подана раніше).
Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:
1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592;
2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому Законом № 2464.
У разі якщо суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті у порядку, передбаченому Законом № 2464, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.
Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені п. 7 частини 11 ст. 25 Закону № 2464, за наведених умов не застосовуються. Вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені. Нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно Закону № 2464 не підлягають поверненню.Довідково: інші норми Закону № 592 набирають чинності з 01 січня 2021 року.Закон №592 опубліковано в офіційному виданні «Голосі України» від 02.06.2020 № 88.

 

Як добровільно сплачувати ЄСВ

Херсонська ОДПІ Головного управління ДФС у Херсонській області нагадує, які документи необхідно подати платникам податків до фіскальних органів для добровільної сплати ЄСВ.

Перелік документів, необхідних для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, передбачений пп.1 п.2 розділу V Інструкції №449.

Всі платники, які мають право на добровільну сплату ЄСВ, подають до фіскальних органів за місцем проживання:

Заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 3 до Інструкції №449;

-         копію трудової книжки (за наявності);

-         виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);

-         копію документа, що посвідчує особу.

Особи, зазначені в абзаці другому п. 1 розділу V Інструкції №449, члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (одночасно на пенсійне, на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та прфесійного захворювання, які спричинили втрату працездатності), надають також документ, що прідтверджує їх членство у такому господартсві.

  

Прес-служба Херсонської ОДПІ

ГУ ДФС у Херсонській області

 

Стан розгляду письмових звернень

Впродовж січня-травня цього року до Херсонської ОДПІ надійшло 68 письмових звернень громадян. У такому ж періоді 2016 року письмово звернулися 85 громадян. Із загальної кількості отриманих ОДПІ письмових звернень найбільше надійшло від мешканців Херсона - 57, решта - від мешканців Чаплинського (9) та Голопристанського (2) районів.

Серед авторів письмових звернень є 16 підприємців, 4 учасники бойових дій, 4 ветерани праці, 1 дитина війни, решта дописувачів про свій соціальний стан не повідомили.

За тематикою половина (34) від загальної кількості звернень стосувалися роз’яснень різних питань податкового законодавства, 26 - проведення перевірок, 3  - реєстрації та обліку платників податків, 2 - застосування штрафних санкцій, 1 - адміністрування єдиного внеску, 2 - пропозиції щодо вдосконалення роботи ДФС.

Усі звернення громадян розглянуто та надано відповідь у встановлений законом строк.

 

Про співпрацю з підприємцями прозвітуйте до податкової

Суб’єкти господарювання або самозайняті особи, які нараховують (виплачують) дохід підприємцю від здійснення ним підприємницької діяльності, не утримують податок на доходи за умови надання копії документа, що підтверджує реєстрацію отримувача доходів суб'єктом підприємницької діяльності. Це дозволяє п. 177.8 ст. 177 Податкового кодексу України.

Документами, що підтверджують держреєстрацію підприємця, є витяг або виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Дохід, нарахований (виплачений) підприємцю, необхідно обов'язково відобразити у Податковому розрахунку за формою №1ДФ.  Сума винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) на користь підприємців, відображається у такому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «157».

 

Після сплати податків бізнесмени можуть вільно користуватися коштами з банківського рахунку

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України, далі – ГКУ).

Відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Отже, підприємець має право вільно користуватися коштами з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством.

 

Фінансова звітність - невід’ємний додаток до декларації з податку на прибуток підприємств

З 09.06.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 28.04.2017 № 467, яким внесено зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897.

Зокрема, змінами передбачено, що фінансова звітність, яка складається платниками податку на прибуток згідно з п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України, є додатком ФЗ до Декларації та її невід’ємною частиною.

Крім того, внесені зміни до додатків ЗП, ПН, ТЦ, ВП, РІ, АМ, ЦП до Декларації.

З оновленим текстом зазначеного наказу можна ознайомитись у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, який розміщений на веб-порталі ДФС України.

 

Від продажу підакцизних товарів казна отримала 33,2 млн грн

Впродовж січень-травня цього року суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібний продаж підакцизних товарів перерахували до бюджету Херсона 33,2 млн грн акцизного податку. Лише у травні до місцевої казни надійшло понад 5,6 млн грн вищезгаданого податку. 

Нагадаємо,  що суб'єкти господарювання щомісячно сплачують 5% акцизного податку з роздрібної торгівлі алкоголем, пивом та тютюновими виробами до місцевих бюджетів, на яких розташовані пункти продажу підакцизних товарів. Раніше такий податок справлявся і з роздрібного продажу пального, а з 01.01.2017 пальне, відпущене через АЗС/АГЗС (фізичний відпуск), акцизним податком не оподатковується.

 

Херсонські підприємці навчалися працювати у правовому полі

Днями у Херсоні відбувся семінар для платників податків. Захід був організований Херсонською ОДПІ та проведений спільно із Головними управліннями ПФУ та Держпраці у Херсонській області. У розпал сезону відпусток на семінар завітали чимало суб'єктів господарювання.

На семінарі висвітлювались питання щодо змін в оподаткуванні, справлянні єдиного внеску, пенсійному забезпеченні та трудовому законодавстві. Зокрема, присутні дізналися про особливості оподаткування відпускних, оновлення звітних форм із акцизного та земельного податку, звіту неприбуткових установ, застосування підприємцями-спрощенцями реєстраторів розрахункових операцій. Також учасники заходу дізналися про нюанси формування звіту з єдиного внеску та виправлення типових помилок, допущених у таких формах.

Окрему увагу було приділено темі легалізації доходів і найманої праці та запровадженню в Херсонській області пілотного проекту Міжнародної організації праці з подолання незадекларованої праці. В рамках цього проекту проводиться інспекційна діяльність Держпраці в неформальному секторі економіки.

Наприкінці семінару суб'єкти господарювання отримали від лекторів вичерпні відповіді на запитання. 

Прес-служба Херсонської ОДПІ